ELEKTRİKLİ ARAÇ BAKIM, TAMİR ve AKSESUAR TASARIM MERKEZİ PROJESİ

0

Elektrikli Araç Sayısı Hergeçen Gün Artıyor
Her ne kadar henüz arzu edilen düzeyde yaygınlaşmasa da, dünya çapında isim yapmış otomobil markalarının çoğu elektrikli araç üretiyor ve gittikçe yaygınlaşan bir servis ağı örüyor. Arz- talep dengesine bağlı olarak, bugün dizel ve benzinli otomobillerden daha pahalıya satılan elektrikli araçlar, 100 kilometre bazında maliyet hesabı yapıldığında aslında daha ucuz kalıyor. Çünkü elektrikli araç ile 100 kilometrelik yol ortalama 4 ile 6 TL arasında değişen bir elektrik maliyeti ile gidilebilirken, fosil yakıtlarda aynı yol için neredeyse 10 katı bir ücret ödeniyor.

Elektrikli Araç Tamir ve Bakım için Atölyeler İnşa Edilmeli
Ve bu durum, son yıllarda hızla artan yakıt fiyatları düşünüldüğünde, son derece ekonomik bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra elektrikli araçlar için geliştirilen motorlar temiz enerji olarak tabir edilen atıksız bir sistemle çalıştığı için, motor uzun yıllar sağlıklı çalışıyor ve bildiğimiz araba motorlarında olduğu gibi sürekli bakım gerektirmiyor. Dolayısıyla servis bakım ücretinden de tasarruf edilmiş oluyor.

KARBON SALINIMIN AZALTILMASI
İçten yanmalı klasik araba motorlarındaki karbon salınımının, bugün etkilerini çok daha fazla hissettiğimiz küresel ısınmaya yol açan başat faktörlerden biri olduğu artık herkesçe biliyor. Elektrikli araç motorları ise böyle bir salınım yapmıyor ve kullanımın yaygınlaşmasıyla atmosferdeki karbon salınımı düzeyinde belirli bir iyileşme bekleniyor. Elektrikli araçlar, teknoloji ve mühendisliğin uyumlu birlikteliğinden oluşan çevre dostu tasarımlarıyla, doğaya mümkün mertebe zarar vermiyor ve elektrik enerjisi, fosil yakıt rezervlerine ulaşmak için doğaya yapılan tahribatın da önüne geçiyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR AVANTAJLI
Dünya nüfusundaki artış ulaşım sorununu da beraberinde getirmekte ve trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artmaktadır. İçten yanmalı motorlara sahip araç sayısındaki artış çevreye salınan zararlı gaz miktarlarını da artırmıştır. Bu durum çevre kalitesini olumsuz yönde etkilemiş ve araç performansı için farklı enerji kaynaklarına yönlendirmiştir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA BATARYA KONUSUNDA UZMANLIK
Bunlara, gelecekteki petrol rezervlerinin tükenecek olması da eklenince elektrikli araçlara olan talep hızlanmıştır. Oysaki elektrikli araçların geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanmakta olup menzil problemi nedeniyle yıllarca rafa kaldırılmıştır. Elektrikli araçların ilk gelişim tarihi, günümüzdeki model ve son teknolojileri, batarya şarj istasyon tipleri ve kullanılan elektrik motorları araştırılarak tüm sistemin geleceği ile ilgili beklenti ve öngörüler Türkiye’nin bu sektörde lider olma hedefi bu projeyi zorunlu hale getirmiştir.

Elektrikli Araç Tamir ve Bakım Konusunda Uzmanlaşılması ve Aksesuarların Üretilmesi
Türkiye’nin büyük miktarı petrol olmak üzere 40 milyar doları aşkın yıllık enerji ithalatı gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin yerli elektrikli araç stratejisi cari açığın azaltılması açısından oldukça önemlidir. Çünkü hem petrol ithal etmek yerine yerli ve elektrikli otomobil kullanılması, bu konuda elektrikli araç tamir ve bakım konusunda uzmanlaşılması ve aksesuarların üretilerek ihraç edilmesi Türkiye ekonomisinin gelişimi için gereklidir. 2030 yılında Türkiye’de 1 milyon elektrikli araç kullanılıyor olacaktır. Enerji Dönüşümü Merkezine göre, 2030’a kadar Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü elektrikli araç kullanacaktır.

Projenin Genel Amacı
İstanbul bölgesinde elektrikli araç oto tamiri, oto elektrik vb konusunda elektrikli araçlara dair yazılım, donanım, şarj ekipmanı, servis, bakım ve teknik destek sağlanabilmesi için Gaziosmanpaşa S.S. GAZİOSMANPAŞA SANKO SANAYİİ SİTESİ’NDE «ELEKTRİKLİ OTOMOBİL BAKIM, TAMİR ve AKSESUAR TASARIM MERKEZİ» kurulması amaçlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.